Odpowiedz na: [Lista] Obrazy ze scenami biblijnymi

Błażej Piątek
    Opiekun
    @piatek-blazej
    Powrót syna marnotrawnego (1668)
    olej na płótnie (262 × 206 cm) — 1668-69
    Muzeum Sankt Petersburg

[Syn marnotrawny] wstał i poszedł do ojca swego. A gdy jeszcze był daleko, ujrzał go jego ojciec, użalił się i pobiegłszy rzucił mu się na szyję i ucałował go.
    Syn zaś rzekł do niego: Ojcze, zgrzeszyłem przeciwko niebu i przeciwko tobie, już nie jestem godzien nazywać się synem twoim.
    Ojciec zaś rzekł do sług swoich: Przynieście szybko najlepszą szatę i ubierzcie go; dajcie też pierścień na jego rękę i sandały na nogi,
    I przyprowadźcie tuczne cielę, zabijcie je, a jedzmy i weselmy się,
    Dlatego, że syn mój był umarły, a ożył, zaginął, a odnalazł się. I zaczęli się weselić.
    Posłuchaj

– Łuk. 15:21-24

Po zmarnowaniu wszystkich odziedziczonych pieniędzy najmłodszy syn wraca do ojca. Ten ostatni przyjmuje go pełen łaski. Otaczające go postacie z szacunkiem przyglądają się, jak ojciec przebacza synowi marnotrawnemu.

Istnieje wątpliwość, czy Rembrandt sam namalował ten obraz. Być może pomogli mu studenci w jego warsztacie.
    – Źródło: Artbible, Rembrandt Harmensz. van Rijn: The Return of the Prodigal Son (1668) (artbible.info)

"A wierny jest Pan, który was utwierdzi i strzec będzie od złego." - II Tes. 3:3