Dlaczego Do Winnicy

 • Post
  Agnieszka P.
  Moderator
  @agnieszka-p
  Przypadł mi zaszczyt wytłumaczenia zmiany nazwy.

  Forum Domownicy staje się niniejszym Forum Do Winnicy. Nowa nazwa jest efektem naszych modlitw, wynikających z chęci pozostawania prawdziwymi w tym, co robimy.

  Z jednej strony nie reprezentujemy już Domowników ze względu na różnice w podejściu do trudnych tematów współczesnego świata. Dziękujemy za możliwość gościnnego używania tej nazwy w okresie przejściowym.

  Z drugiej strony wierzymy, że Bóg powołuje ciągle robotników do swojej winnicy i że każdy może się stać pracownikiem choćby ostatniej godziny, na Jego chwałę. Chcemy pozostać wierni radykalnej ewangelii, po prostu, tak jak ją rozumiemy, i dzielić się nią z potrzebującymi.

Wyświetlanie 1 odpowiedź wątku
 • Autor
  Odpowiedzi
  Błażej Piątek
  Opiekun
  • Postów: 191
  @piatek-blazej
  Tak jest! Former Domownicy.net has become Dowinnicy.pl 😉 Zapraszamy do lektury i zachęcamy do kolejnych potencjalnych odwiedzin naszej strony.

  Adres Domownicy.net będzie funkcjonował do listopada 2021 w formie przekierowania. Oficjalnym adresem naszej strony jest: https://www.dowinnicy.pl

  "A wierny jest Pan, który was utwierdzi i strzec będzie od złego." - II Tes. 3:3
  Błażej Piątek
  Opiekun
  • Postów: 191
  @piatek-blazej
  Myślę, że warto również wymienić kilka wersetów biblijnych mówiących właśnie o… winnicy jako takiej. Co symbolizuje? Kiedy się pojawia?

  Widok winnic w pobliżu Stellenbosch w Prowincji Przylądkowej Zachodniej w RPA. W tle góra Simonsberg

  Widok winnic w pobliżu Stellenbosch w Prowincji Przylądkowej Zachodniej w RPA. W tle góra Simonsberg

  Otóż w Starym Testamencie czytamy o winnicy już w Księdze Rodzaju (dzięki, Tato!). Pierwszym winogrodnikiem (w ludzkiej postaci, bo zakładam, że Boże winorośle były także w ogrodzie Eden) był… Noe. Stało się to po potopie.

  Wtedy Noe zaczął uprawiać ziemię i zasadził winnicę.Posłuchaj

  – Rodz. 9:20 UBG

  Psalmista Asaf poświęcił w zasadzie cały Psalm 80 na modlitwę do Boga, w którym porównuje lud Boży do winorośli i/lub do winnicy. Cytuję fragment:

  (…)

  Ty przeniosłeś winorośl z Egiptu; wygnałeś pogan, a ją zasadziłeś.
  Przygotowałeś jej miejsce i sprawiłeś, że zapuściła korzenie i napełniła ziemię.
  Góry okryły się jej cieniem, a jej gałęzie były jak najwyższe cedry.
  Wypuściła swe latorośle aż do morza i swoje pędy aż do rzeki.
  Dlaczego więc zburzyłeś jej ogrodzenie, tak że obrywają ją wszyscy, którzy przechodzą drogą?
  Niszczy ją dzik leśny, a zwierzę polne pożera ją.
  O Boże zastępów, proszę, powróć, spójrz z nieba i zobacz, nawiedź tę winorośl;
  Tę winnicę, którą zasadziła twoja prawica, i latorośl, którą umocniłeś dla siebie.Posłuchaj

  (…)
  – Ps. 80: 8-15 UBG

  W 1 Księdze Królewskiej czytamy, że winnica stała się przedmiotem pożądania króla Samarii, Achaba i przyczyną morderstwa Nabota Jizreelity. Nie ostatni raz w Biblii winnica stanowiąca czyjąś własność stanie się obiektem żądzy posiadania i przyczyną morderstwa. Oto jak Słowo Boże opisuje wydarzenia dotyczące winnicy Nabota:

  Po tych wydarzeniach miała miejsce taka sprawa: Nabot Jizreelita miał winnicę, która znajdowała się w Jizreel obok pałacu Achaba, króla Samarii.
  I Achab powiedział do Nabota: Daj mi swoją winnicę, abym zrobił sobie z niej ogród warzywny, gdyż leży ona blisko mojego domu. Dam ci za nią lepszą winnicę albo – jeśli wolisz – dam ci pieniędzy według wartości.
  Nabot odpowiedział Achabowi, nie daj PANIE, abym ci dał dziedzictwo swoich ojców.
  Achab poszedł więc do swojego domu smutny i zagniewany z powodu słów, które Nabot Jizreelita wypowiedział do niego: Nie dam ci dziedzictwa swoich ojców. I położył się na swoim łożu, odwrócił swoją twarz i nie jadł chleba.
  Wtedy przeszła do niego Jezabel, jego żona, i zapytała go: Czemu twój duch jest tak smutny, że nie chcesz jeść chleba?
  Odpowiedział jej: Bo rozmawiałem z Nabotem Jizreelitą i powiedziałem mu: Daj mi swoją winnicę za pieniądze albo – jeśli chcesz – dam ci za nią inną winnicę. Lecz on odpowiedział: Nie dam ci swojej winnicy.
  Jego żona Jezabel powiedziała do niego: Czyż nie ty teraz sprawujesz władzę nad królestwem Izraela? Wstań, jedz chleb i bądź dobrej myśli. Ja dam Ci winnicę Nabota Jizreelity.
  Napisała więc listy w imieniu Achaba, opieczętowała je jego pieczęcią i wysłała te listy do starszych i do dostojników, którzy byli w jego mieście i mieszkali z Nabotem.
  W listach tak napisała: Ogłoście post i posadźcie Nabota przed ludem.
  I postawcie przed nim dwóch synów Beliala, aby zaświadczyli przeciwko niemu, mówiąc: Złorzeczyłeś Bogu i królowi. Potem wyprowadźcie go i ukamieniujcie, aby umarł.
  I mężczyźni tego miasta, mianowicie starsi i dostojnicy mieszkający w jego mieście, uczynili tak, jak im poleciła Jezabel, zgodnie z tym, co było napisane w listach, które do nich wysłała.Posłuchaj

  (…)
  – 1 Król. 21:1-11 UBG

  "A wierny jest Pan, który was utwierdzi i strzec będzie od złego." - II Tes. 3:3
Wyświetlanie 1 odpowiedź wątku
 • Musisz się zalogować, żeby odpowiedzieć w tym temacie.